OS rullar officiellt igång den 23 juli men har tjuvstartat med bland annan fotbollsturneringen. De svenska rättigheterna has nu av Discovery vilket innebär att sändningarna finns i Kanal 5, Kanal 9, Eurosport och Discovery+.
Ska du nu kunna se och följa med så är tidsskillnaden ett problem. Många av sporterna körs kvällstid vilket blir tidig morgon för oss i Sverige. De svenska höjdpunkterna hittar du i Kanal 5 och Kanal 9 och vill du ha mer studiosnack och mindre reklam så är det streamingtjänsten Discovery+ som gäller.
Har du ett abonnemang, tillgång till Kanal 5, Kanal 9 och/eller Discovery+ så kan du se och hänga med i de olympiska spelen i din iPhone, iPad, AppleTV och Mac.
Nedan följer ett explicit och de förväntade svenska höjdpunkterna.
Invigning och avslutning
discovery+ och Kanal 5
23 juli kl 13.00–16.00 – officiell invigning, Olympiastadion i Tokyo
8 augusti kl 13.00–16.00 – avslutningsceremoni, Olympiastadion i Tokyo
Fridrott
29 juli – 20 km gång
31 juli kl 02.00 – kval i herrarnas stavhopp
3 augusti – final i herrarnas stavhopp
3 augusti kl 03.50 – final i damernas längdhopp
6 augusti – finaler damer: spjut, 1 500 meter, 4×100 meter herrar: 5 000 meter, 4×100 meter, 50 km gång
7 augusti – finaler damer: höjdhopp, 10 000 meter, 4×400 meter, herrar: spjut, 1 500 meter, 4×400 meter
8 augusti – Marathon herrar
Svenska deltagare:
Andreas Kramer, 800 m, Kalle Berglund, 1 500 m, Simon Sundström, 3 000 m, Emil Blomberg, 3 000 m hinder, Vidar Johansson, 3 000 m hinder, Simon Pettersson, diskus, Daniel Ståhl, diskus, Fanny Roos, kula, Wictor Peterson, kula, Thobias Montler, längd, Khaddi Sagnia, längd, Erika Kinsey, höjd, Maja Nilsson, höjd, Carolina Wikström, maraton, Kim Amb, spjut, Armand Duplantis, stavhopp, Angelica Bengtsson, stavhopp, Meraf Bahta, 10 000 m, Sarah Lahti, 10 000 m, Perseus Karlström, gång 20 km.
Fotboll
21 juli kl 10.30 – gruppspel, Sverige – USA
24 juli kl 10.30 – gruppspel, Sverige – Australien
27 juli kl 10.00 – gruppspel, Sverige – Nya Zeeland
30 juli kl 10.00– kvartsfinaler damer
31 juli – kvartsfinaler herrar
2 augusti – semifinaler damer
3 augusti – semifinaler herrar ’
5 augusti – bronsmatch damer
6 augusti – final damer
6 augusti – bronsmatch herrar
7 augusti – final herrar
Handboll
24 juli kl 07.15 – gruppspel Sverige–Bahrain herrar
25 juli kl 12.30 – gruppspel Sverige–Spanien damer
26 juli kl 14.30 – gruppspel Sverige–Japan herrar
27 juli kl 07.15 – gruppspel Sverige–Ryska förbundet damer
28 juli kl 04.00 – gruppspel Sverige–Portugal herrar
29 juli kl 14.30 – gruppspel Sverige–Frankrike damer
30 juli kl 09.15 – gruppspel Sverige–Egypten herrar
31 juli kl 09.15 – gruppspel Sverige–Brasilien damer
1 augusti kl 14.30 – gruppspel Sverige–Danmark herrar
2 augusti kl 09.15 – gruppspel Sverige–Ungern damer
3 augusti kl 02.00 – kvartsfinaler herrar
4 augusti – kvartsfinaler damer
5 augusti – semifinaler herrar
6 augusti – semifinaler damer
7 augusti – bronsmatch och final, herrar
8 augusti – bronsmatch och final, damer
Simning
24 juli kl 10.00– kval 100 m fjäril
25 juli kl 03.30 – semifinal 100 m fjäril
27 juli kl 06.30 – semifinal 200 m fritt
28 juli kl 03.40 & 05.00 – final 200 m fritt & kval 100 m fritt
29 juli 03.50 – semifinal 100 m fritt
30 juli kl 03.59 & 12.00 – final 100 m fritt & kval 50 m fritt
31 juli kl 06.10 – semifinal 50 m fritt
1 augusti kl 03.35 – final 50 m fritt
Svenska deltagare:
Sarah Sjöström, flera distanser, Erik Persson, 200 m bröst, Louise Hansson, 100 m fjäril, Sophie Hansson, 100 m bröst, Robin Hanson, 200 m fritt, Sara Junevik, 4×100 m, Björn Seeliger, 50 m fritt, Victor Johansson, 800 meter och 1500 meter, Michelle Coleman, 50 m fritt, Robin Hanson, 200 m fritt, Emelie Fast, 100 m bröst, 4×100 m fritt, 4×100 m medley.
Ridsport
24 juli kl 10.00 – dressyr, kval
25 juli kl 10.00 – dressyr, kval
27 juli kl 10.30 – dressyr, lag
28 juli kl 10.30 – dressyr, individuellt
30 juli kl 01.30 & 10.30 – fälttävlan, dressyr
31 juli kl 01.30 – fälttävlan, dressyr
1 augusti kl 00.45 – terrängritt
2 augusti kl 10.00 & 13.45 – fälttävlan, hoppning
3 augusti kl 12.00 – individuellt kval
4 augusti kl 12.00 – individuell final
6 augusti kl 12.00 – hoppning, lag kval
7 augusti kl 12.00 – hoppning lag final
Svenska deltagare:
Lag dressyr (Patrik Kittel, Therese Nilshagen, Juliette Ramel och Antonia Ramel), Lag fälttävlan (Louise Romeike/Cato, Ludwig Svennerstål/Balham Mist, Therese Viklund/Viscera samt reserv Sara Algotsson Ostholt/Chicuelo), Lag hoppning (Malin Baryard-Johnsson, Henrik von Eckermann, Peder Fredricson, Rolf-Göran Bengtsson).
Segling
25 juli kl 05.00 – Segling inleds, nio svenska deltagare i fem grenar
0 kommentarer